Rehabilitacja po operacji wszczepienia bajpasów

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest odpowiednia rehabilitacja po operacji wszczepienia bajpasów. Właściwie dobrany zestaw ćwiczeń przy rehabilitacji po bajpasach powinien składać się z trzech etapów:

  • W pierwszym okresie po operacji, kiedy pacjent pozostaje jeszcze na oddziale szpitalnym, najważniejsze jest zapobieganie odleżynom, przeciwdziałanie powstawaniu zatorów, powikłań płucnych. Na tym etapie pacjenci wykonują ćwiczenia oddechowe (np. dmuchanie przez słomkę do pojemnika z wodą). Zaleca się również oklepywanie płuc, pobudzanie  usuwania zalegającej wydzieliny. Ważne, by ćwiczenia nie rozciągały klatki piersiowej, która musi się zrosnąć po zabiegu.
  • Drugi etap rehabilitacji odbywa się już w domu pacjenta i powinien trwać od 10 dni do około 6 tygodni. Celem ćwiczeń jest poprawienie ogólnej kondycji chorego. W tym przypadku korzystne okazuje się być pływanie, jazda na rowerze stacjonarnym o odpowiednio dobranym natężeniu.
  • W trzecim etapie zachęca się pacjentów do intensywniejszej aktywności ruchowej. Polecane są nordic walking i szybkie marsze.

Rehabilitacja po operacji wszczepienia bajpasów to również zdrowa dieta, unikanie nadmiernych stresów oraz używek.